Partnerzy

Premiera książki prof. Tadeusza Płużańskiego "Z otchłani"!!

Premiera książki prof. Tadeusza Płużańskiego "Z otchłani"!!
Szanowni Państwo, Wydawnictwo 2 Kolory ma zaszczyt zaprosić Państwa na premierę książki prof. Tadeusza Płużańskiego "Z otchłani". 


Spotkanie promocyjne odbędzie się w najbliższy piątek (07.03.), o godz. 18.00, w Domu Pielgrzyma Amicus, przy ul. Hozjusza 2 na Żoliborzu, w Warszawie,

Książka jest zapisem wspomnień autora z okresu II wojny światowej i okupacji, najpierw niemieckiej, później sowieckiej. Tadeusz Płużański był kurierem rotmistrza Witolda Pileckiego, wraz z nim został skazany na karę śmierci, zamieniona na dożywotnie więzienie. Podczas premiery postać ojca i książkę przybliży syn - Tadeusz Płużański, historyk, publicysta, prezes Fundacji Łączka. Spotkanie poprowadzi Jacek Pawłowicz. Wśród gości specjalnych Zofia Pilecka - Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego.

 

 
Serdecznie zapraszamy i prosimy o udostępnianie zaproszenia.
 

Organizator spotkania:

Księgarnia Radia Wnet, Radio Wnet i Wydawnictwo 2 Kolory

z wyrazami szacunku
Magdalena Lenart


Tadeusz Płużański  urodził się w 1920 r. Maturę zdał w 1939 r. w Liceum im. T. Czackiego w Warszawie. Brał udział w wojnie 1939 r. jako ochotnik 77 Pułku Piechoty. 29 września został ciężko ranny w bitwie o Janów Lubelski. Działalność w ruchu oporu rozpoczął w grudniu 1939 r., najpierw w Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej,  następnie w Tajnej Armii Polskiej. Aresztowany przez gestapo 11 listopada 1940 r. więziony w Alei Szucha, na Pawiaku, w obozie gestapo w Grudziądzu, wreszcie w obozie koncentracyjnym Stutthof.   

 

 

 

Uwolniony przez Armię Czerwoną 9 maja 1945 r. wrócił do konspiracji w Armii Krajowej. Po ujawnieniu AK pojechał jako kurier grupy rtm. Witolda Pileckiego do Włoch.

 

6 maja 1947 r. został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. 15 marca 1948 r. komunistyczny sąd skazał go na dwukrotną karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie. Więzienie we Wronkach opuścił 10 czerwca 1956 r. na skutek amnestii.

 

Na wolności rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, na kierunku ekonomia polityczna, później studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim , w 1979 r. uzyskał tytuł profesora.  Pracował w Instytucie Filozofii UW, następnie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w tym samym czasie wykładał w Instytucie Religioznawstwa UJ oraz Podyplomowym Studium Religioznawczym UW. Będąc już na emeryturze prowadził wykłady na UW, w SGH oraz w Prywatnej Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie.

Zmarł 16 sierpnia 2002 r. Pochowany jest na Starych Powązkach w Warszawie. 

 

2kolory.com - wydawnictwo historyczne i patriotyczne